Hradec Králové

Hradec králové se nachází ve Východních Čechách tam, kde se řeka Orlice vlévá do řeky Labe. Město má téměř 94 tisíc obyvatel a rozloze něco málo přes 105 km2. Primátorem města je MUDr. Zdeněk Fink. Díky umístění právě na soutoku Orlice a Labe byl Hradec Králové osídlený už v dobách prehistorických. Hradci Králové se pro jeho krásnou moderní výstavbu někdy říká „Salon republiky“. Město za to hodně vděčí architektu Janu Kotěrovi, který postavil například secesní budovu muzea. Dále po první světové válce také Josefu Gočárovi za mnoho staveb z nové části města. To je třeba budova Ředitelství drah, což je dnes Magistrát města nebo komplex škol na Tylově náměstí.


Další informace na téma skartace a Hradec Králové.


 

Hradec Králové je hodně proslulý ve školství. Je to universitní město. V Hradci Králové jsou například Universita Hradec Králové, Lékařská fakulta a Farmaceutická fakulta University Karlovy a Lékařská fakulta University Obrany. Jsou zde také tři významná gymnázia, která mají už dlouhou vzdělávací tradici. To jsou Gymnázium Boženy Němcové, Gymnázium J.K. Tyla a Biskupské gymnázium. Potom jsou v Hradci Králové ještě odborné školy. To jsou například Obchodní akademie, Střední průmyslová škola nebo soukromá Střední škola aplikované kybernetiky.

V Hradci Králové jsou také známé sportovní kluby. Jedním z nich je třeba nový hokejový klub z roku 2013 Mountfield HK,který dostal licenci na EHL. Dále má Hradec Králové také fotbalový klub FC Hradec Králové. Ten nyní hraje Národní ligu po sestupu v sezóně 2012/2013, kde bojuje o první místo v tabulce.

Copyright (c) 2013  REISSWOLF